укррус

Телефони у Кропивницькому

  • (050) 106-15-32
  • (097) 738-65-34

Лікування жовтухи новонароджених. Факти та Міфи

Спочатку сухі факти

 

Згідно з протоколами ВОЗ щодо лікування жовтяниці новонароджених, на сьогоднішній день існує всього 2 методи зниження білірубіну у новонароджених з неонатальної жовтухою, які довели свою ефективність - це фототерапія або замінне переливання крові, в залежності від важкості перебігу захворювання.

Своєчасна і правильно проведена фототерапія значно знижує потребу в замінному переливанні крові і зменшує ймовірність розвитку ускладнень неонатальної жовтухи.

В сучасних неонатальних відділеннях інтенсивної терапії обмінні переливання рідкісні і використовуються лише в якості рятувальної терапії, щоб уникнути крововиливу у новонароджених з важкою жовтяницею, коли однієї лише фототерапії недостатньо.

  !!! Ви можете лікувати жовтуху вдома, взявши фотолампу  напрокат в офісі Baby Service (вул.Чорновола, 1-б) або замовивши кур'єрську доставку по тел. (050)1061532, (097)7386534, або у Viber, і ми вам її привеземо в зручний для вас час. Вартість прокату  150грн. в день.

Обов'язково проконсультуйтесь зі своїм педіатром!

 

Принцип дії фототерапії

Кілька десятків років тому вчені з'ясували, що коли яскраве видиме світло падає на шкіру дитини, то білірубін під дією опромінення світлом перетворюється в особливі ізомери, стає нетоксичним, і виводиться з організму з калом і сечею, тим самим знижуючи рівень його вмісту в крові.

Фоторозпад білірубіну найбільш інтенсивно відбувається при синьому світлі з довжиною хвилі 460-490 нанометрів. З тих пір, як в лікуванні жовтухи стали використовувати фототерапію (опромінення лампами синього світла), кількість переливань крові, які раніше робили при жовтяниці зменшилася в десятки разів.

Як проводиться лікування лампою від жовтухи?

  • Малюка поміщають під спеціальну лампу, яку встановлюють на максимально близькій до нього відстані - близько 45-50см
  • Фототерапія проводиться під постійним контролем з боку дорослих
  • Тіло дитини повністю голеньке, за винятком підгузника
  • Очі немовляти захищені, для цього надягають спеціальні окуляри або світлонепроникну пов'язку
  • Необхідно періодично перевертати дитину для рівномірного опромінення
  • Також під час фототерапії слід збільшити частоту годувань для забезпечення дитини достатньою кількістю рідини.
  • Для отримання кращого ефекту фототерапію слід проводити безперервно, крім періодів годування і переодягання. Але, як показує наша практика, за фактом, виходить тримати дитину під лампою близько 7-9 годин на добу
  • Фототерапія абсолютно не шкідлива для дитини у випадках, коли вона проводиться за показаннями
  • Тривалість перебування дитини під фотолампою визначає лише ваш лікуючий лікар.

Крім того, рекомендується:

  • Під час фототерапії підтримувати температуру тіла дитини в межах 36,5-37,5 град. C і здійснювати її контроль кожні 3 години
  • Здійснювати контроль ваги дитини не рідше 1 разу на добу за допомогою спеціальних вагів для новонароджених
  • Збільшити частоту грудного вигодовування на вимогу без нічної перерви не менше 8 разів на добу (оптимально - 10-12 разів).

Порада від Baby Service: якщо вас не хочуть виписувати з пологового будинку через необхідність фототерапії, або жовтуху виявив дільничий педіатр вже після виписки, і наполягає на госпіталізації, повідомте лікаря, що у вас є можливість використовувати лампу від жовтяниці в домашніх умовах - і спокійно їдьте додому, адже вдома і стіни допомагають!

Лампу від жовтяниці можна взяти напрокат в офісі Baby Service (вул.Чорновола, 1-б) або замовити кур'єрську доставку по тел. (050)1061532, (097)7386534, або у Viber, і ми вам її привеземо в зручний для вас час. Вартість прокату  120-150грн.в день.

У нас в прокаті лише найкращі лампи для лікування жовтяниці Philips TL20W/52, на яких стоять опломбовані лічильники загального ресурсу роботи лампи і часу перебування під нею малюка.

Рішення про доцільність фототерапії або необхідності переливання крові приймає лікуючий лікар, в залежності від важкості перебігу захворювання, рівня білірубіну, віку малюка і його ваги. Наочно це представлено на графіках, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.04.2006 N255.

Міфи про лікування жовтяниці новонароджених

Клінічний протокол надання неонатальної допомоги дітям при лікуванні жовтяниці новонароджених, затверджений Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.04.2006 N 255 наголошує:

"На сьогоднішній день немає науково-доказової бази для застосування медикаментозних препаратів в лікуванні неонатальної жовтяниці".

Незважаючи на це, часто-густо трапляються випадки призначення медпрепаратів для лікування неонатальної жовтяниці. Ось найпопулярніші з цих ліків-пустушок:

  • галстена, хеппель - немає доказової бази лікувального ефекту даних препаратів
  • укрліт, урсофальк - жовтяниці новонароджених немає серед показань до застосування цих препаратів. Застосовується для лікування жовчнокам'яної хвороби, муковісцидозу, цироза печінки.
  • допоювання дитини розчином глюкози - не обґрунтоване, може призводити до зниження апетиту,недостатнього набору маси.
  • смекта, ентеросгель
  • пероральне введення фенобарбіталу. Раніше вважали, що фенобарбітал стимулює роботу ферментів печінки, активує перехід непрямого білірубіну в прямий і сприяє лікуванню жовтяниці. Однак в даний час даний метод визнаний малоефективним і токсичним
  • і останнє. Дуже часто звучать поради "винести малюка на сонечко". Так от, клінічні рекомендації з лікування гіпербілірубінемії новонароджених не рекомендують використання прямого сонячного проміння для лікування жовтяниці новонароджених через імовірність надмірного ультрафіолетового та інфрачервоного опромінення, гіпертермії і сонячних опіків. Крім  того, при високих цифрах білірубіну, чим довший сеанс фототерапії протягом дня прийматиме малюк, тим швидше буде падати рівень білірубіну і тим меншого токсичного впливу завдасть білірубін на організм дитини. а можливо це лише під спеціальними лампами.

Лікуйтесь з розумом та ростіть здоровими!